O nás

Naše usedlost se nachází v šumavské vísce jménem Humpolec, která se nalézá v nadmořské výšce cca 770 metrů nad mořem. Humpolec je seskupením selských gruntů tvořících útulnou náves. Té vévodí nově opravená kaple svatého Vendelína, od které je překrásný výhled na královský hrad Kašperk. Uprostřed návsi stojí mohutná kamenná kašna.

Humpolec je ne-li poslední, tak jednou z posledních obcí, která není elektrifikovaná.

V r. 2009 jsme započali rekonstrukci zcela zchátralé selské usedlosti. Obytný dům byl v tak špatném stavu, že původní stavba musela být stržena a nahradila ji stavba nová, která je provedena v původním rázu šumavské architektury. Dům byl kolaudován v roce 2012.

Severní část zahrady byla rekultivována, bylo odstraněno staré zbořeniště statku z padesátých let minulého století a na jeho místě vznikl prostor pro hry a zahradní přístřešek s pecí na pizzu.

Na původní zahradě vzniklo zimoviště a menší pastva pro jediné stálé "osadníky" Humpolce, naše ovečky.

Společně s původním stavením musela být stržena i stodola v zadní části objektu, protože i její stav byl velice špatný. Do dnešních dnů se  v původním stavu dochoval objekt číslo popisné 11, který slouží například pro uskladnění kol, dřeva na topení a krmení pro ovce.

Od počátku bylo našim záměrem objekt nabídnout i k pronájmu, aby byl pokud možno co nejvíce využíván. 

V roce 2017  jsme zakoupili menší vytěžený les, který se nachází v prostoru pod studánkou. Ještě v roce 1947 se jednalo o pastviny a louky, ale s odchodem původních obyvatel po druhé světové válce si začala příroda brát zpět to, co člověk po léta obdělával. Prostor postupně zarůstal až se z něho stal les plný mokřin.  Jedna jeho část byla zbavena pařezů, oseta trávou a oplocena. Tím vznikla nová pastvina pro ovce. V roce 2018 jsme dokončili příjezdovou cestu na pastvu a připravili oplocenky na výsadbu nových listnatých stromů.

Absence elektrického vedení je řešena ekologicky, střešními panely, které zcela pokryjí potřeby provozu usedlosti. I tak je potřeba s energií hospodařit a vždy myslet na to, že třeba následující dny nemusí svítit slunce a tím je i výroba elektrické energie omezená. V objektu je nainstalována úpravna pitné vody.

Usedlost se skládá ze dvou samostatných částí. Každá z nich je určena až pro deset osob. Společným prostorem je potom velký obývací pokoj s jídelním koutem a kuchyní v každém apartmánu.

 

Pro rezervaci nebo v případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Kontakt

Usedlost v Humpolci u Sušice

humpolecnasumave@volny.cz

Adresa ubytovacího objektu:
Humpolec 10 a 11
342 01 Sušice

Pronajímatel :
Josef Vaněk
Pod Hájem 254
278 01 Dolany nad Vltavou


@HumpolecNaSumave

+420 603 453 211
+420 731 113 842 pouze večer

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode